550 West Park Ave.
Oakhurst, NJ 07755
732-531-5650

Head Coach
Cippy Apicelli
(1st Season in 2012)

Assistants
Doug Parise
(19th Season in 2012)
Jeff Siciliano
(1st Season in 2012)

Volunteers
Tom Rant
Joey Falco


Intermediate
Ken Hoff

Athletic Director
H. Rusty Todd

Athletic Trainer
John Desimini

Section
CJ Group 3

Division
B-North


District
22

PAGE SPONSORED BY:

Triumph Wrestling
1304 Brielle Ave.
Ocean Township






EMAIL TO SPONSOR


2 State Champs
(Nick Menditto - 07 & 08)

30 State Medalists
(Last: Hertling & Bigleow - 2012)

19 Region Champs
(Last: Hertling - 2012)

92 District Champs
(Last: Rallo, Hertling, Rovegno, Marcelin, Bigelow, Gora - 2012)

6-Time
Sectional Champs

(Last: CJG3-2012)

14-Time
District Champs
(Last: D22-2012)

11-Time
Division Champs
(Last: B North-2012)









Kyle Kiss Profile




Tyler Lyster Profile




Mike Berardesco Profile




Brandon Shenan Profile




PJ Parrino Profile



Seth Rubel


2011-2012 Final Record: 22-2
#13 in New Jersey
#3 in Shore Conference
District 22 Champions
Group 3 Finalists
CJG3 State Sectional Champions
Shore Conference Final 4
B-North Champions
Neptune Classic Champions

TheShoreConference.com Wrestler of the Year
(Fr) Zach Hertling - 120
Final Record: 37-2 (2nd in Team Wins / 18 Pins)
3rd Place NJSIAA Tournament
Region 6 Champion
District 22 Champion
Neptune Classic Champion


Wt  2011-2012 Roster
 Record 
Pins
106
 (So) Max Rallo
27-11
11
106
 (Fr) Costa Poniros
1-2
1
113
 (Jr) Jordan Eugenis
28-9
11
120
 (Fr) Zach Hertling
37-2
18
126
 (So) Andrew MacNeille
19-8
9
126
 (Sr) Jason DaCruz
19-6
6
132
 (Sr) Jamel Sojourner
11-11
1
132
 (Sr) Nike Eugenis
1-6

138
 (So) Orion Rovegno
18-8
6
145
 (Sr) Withler Marcelin
19-5
2
152
 (Jr) Nick Pappayliou
26-7
12
152
 (Jr) Tommy Lyster
3-5

152
 (So) Danny Loizos
8-7
4
160
 (Sr) Mike Andre
14-9
4
170
 (Jr) Chris Pappayliou
24-9
9
182
 (Jr) Jacob Bell
23-12
6
195
 (Sr) Sam Sottile
17-8
5
195
 (So) James Lawhon
4-2
2
220
 (Sr) Colton Bigelow
40-3
15
Hwt
 (Sr) Kyle Gora
32-4
22
           
                                          
            
          

Date   2011-2012 Results
Result
12/17
Neptune Classic
1st Place
12/21
 @ Marlboro
W 64-9
12/28
Mustang Classic

12/30
 vs. CBA (Quad)
W 41-20

       Manalapan
W 50-15

       TR North
W 62-6
1/04
 vs. Neptune
W 50-15
1/07
 @ Monmouth Regional (Quad)
W 66-6

      RBC
W 55-9

      Freehold Boro
W 69-6
1/11
 @ Long Branch
W 44-9
1/14
 @ Montville (Quad)
W 57-15

      Roxbury
W 48-24

      Wayne Valley
W 50-12
1/18
 @ Middletown South
W 54-15
1/21
 vs. Howell (Tri)
W 28-24

       Freehold Twp
W 54-9
1/26
 SCT PreQuarters: Freehold Boro
W 62-6

 SCT Quarters: Raritan
W 34-24
1/28
 SCT Semis: Howell
L 25-26
1/31
 vs. Colts Neck
W 55-9
2/01
 vs. Matawan
W 60-6
2/08
 CJG3 Semis: vs. Jackson Liberty
W 63-10
2/10
 CJG3 Finals: vs. Brick Twp
W 39-9
2/12
 G3 Semis: vs. Paramus
W 48-15
2/12
 G3 Finals: vs. South Plainfield
L 27-30
            
                                                           
                

2011-2012 Season Recap

Hertling & Bigelow Win Medals In Atlantic City

2012 State Tournament Agates

106 - (So) Max Rallo (NJ 2v3)
PRELIM: Craig De La Cruz (Bound Brook) md. Max Rallo (Ocean Township)  15-2

120 - (Fr) Zach Hertling (NJ 3rd Place)
3rd/4th: Zach Hertling (Ocean Township) d. Ricky Carter (Timber Creek)  3-2
WBSEMI: Zach Hertling (Ocean Township) p. Rob Trombetta (Nutley)  4:54
WBQF: Zach Hertling (Ocean Township) md. Collin Mitchell (Eastern)  15-2
WB2: Zach Hertling (Ocean Township) p. Ryan Burkert (St Peter's Prep)  3:44
QF: Mike Magaldo (Watchung Hills) d. Zach Hertling (Ocean Township)  5-2
PQ: Zach Hertling (Ocean Township) d. Mike Derin (High Point)  6-3

145 - (Sr) Withler Marcelin (NJ 2v3)
PRELIM: Mike DiVito (Watchung Hills) d. Withler Marcelin (Ocean Township)  4-3

220 - (Sr) Colton Bigelow (NJ 7th Place)
7th/8th: Colton Bigelow (Ocean Township) d. Nick Pustizzi (Schalick)  5-1
WBQF: Zack Chakonis (Don Bosco) p. Colton Bigelow (Ocean Township)  :41
WB2: Colton Bigelow (Ocean Township) p. Ryan Thompson (Haddon Heights)  1:53
QF: Mauro Correnti (Holy Cross) d. Colton Bigelow (Ocean Township)  3-1 OT
PQ: Colton Bigelow (Ocean Township) md. Nick Pustizzi (Schalick)  8-0
PRELIM: Colton Bigelow (Ocean Township) md. Carlos Rosa (Nutley)  13-0


Hwt - (Sr) Kyle Gora  (NJ 2v3)
PRELIM: Kevin Wilkins (Don Bosco) md. Kyle Gora (Ocean Township)  11-0



2/25: Hertling Wins Region Title; 5 Advance To Atlantic City

2012 Region 6 Agates

106 - (So) Max Rallo
(3rd Place)
3rd/4th: 106: #4 (So) Max Rallo (Ocean Township) d. #6 (Fr) Grant Brown (CBA)  8-5
WB2: #4 (So) Max Rallo (Ocean Township) d. #7 (So) Connor Mulligan (Brick Twp)  9-4
SEMI: #1 (So) Joe Ghione (Brick Memorial) d. #4 (So) Max Rallo (Ocean Township)  4-1
QF: #4 (So) Max Rallo (Ocean Township) md. #5 (So) Dom Francoisi (Middletown South)  13-5

113 - (Jr) Jordan Eugenis (R6 WB1)
WB1: #6 (So) Nick DePierro (Freehold Twp) d. #7 (Jr) Jordan Eugenis (Ocean Township)  3-1
QF: #2 (Jr) Ryan Harter (Pt Boro) d. #7 (Jr) Jordan Eugenis (Ocean Township)  2-1
PRE: #7 (Jr) Jordan Eugenis (Ocean Township) d. #10 (So) Tray Watkins (Pt Beach)  6-4

120 - (Fr) Zach Hertling (Region Champion)
FINAL: #1 (Fr) Zach Hertling (Ocean Township) d. #3 (Fr) Dan Nobbs (Pt Boro)  11-4
SEMI: #1 (Fr) Zach Hertling (Ocean Township) d. #5 (So) Zach Wilhelm (Southern)  5-0
QF: #1 (Fr) Zach Hertling (Ocean Township) p . #8 (Jr) Anthony Scarcella (Raritan)  3:29

126 - (So) Andrew MacNeille (R6 2v3)
PRE: #7 (Jr) Dan Kinsella (Wall) d. #10 (So) Andrew MacNeille (Ocean Township)  8-1

138 - (So) Orion Rovegno (R6 WB2)
WB2: #4 (Sr) Brandon Kosheff (Jackson Liberty) d. #3 (So) Orion Rovegno (Ocean Township)  5-2
WB1: #3 (So) Orion Rovegno (Ocean Township) d. #10 (Sr) Abdullah Abdelaziz (Pinelands)  3-1
QF: #6 (Fr) Cliff Ruggiero (Brick Memorial) d. #3 (So) Orion Rovegno (Ocean Township)  4-3 OT

145 - (Sr) Withler Marcelin (2nd Place)
FINAL: 145: #1 (Sr) Ken Theobold (TR South) d. #2 (Sr) Withler Marcelin (Ocean Township)  6-0
SEMI: #2 (Sr) Withler Marcelin (Ocean Township) d. #3 (Sr) Evan Berti (Brick Memorial)  4-1
QF: #2 (Sr) Withler Marcelin (Ocean Township) d. #7 (Sr) Zach Mostowsky (Freehold Boro)  4-2

182 - (Jr) Jacob Bell (R6 2v3)
PRE: #4 (Sr) Andrew LaMura (RBC) tf. #13 (Jr) Jacob Bell (Ocean Township)  17-1

195 - (Sr) Sam Sottile - DNP
PRE: #9 (Jr) Anthony Dzugan (Brick Twp) d. #8 (Sr) Sam Sottile (Ocean Township)

220 - (Sr) Colton Bigelow
(2nd Place)
FINAL: #2 (Sr) Lex Knapp (Lacey) d. #1 (Sr) Colton Bigelow (Ocean Township)  5-3
SEMI: #1 (Sr) Colton Bigelow (Ocean Township) tf. #5 (Sr) Francis Palumbo (Matawan)  17-1
QF: #1 (Sr) Colton Bigelow (Ocean Township) d. #8 (Sr) Nick Rice (Raritan)  7-1

Hwt - (Sr) Kyle Gora  (2nd Place)
FINAL: #1 (Jr) John Appice (Manalapan) d. #2 (Sr) Kyle Gora (Ocean Township)  3-1
SEMI: #2 (Sr) Kyle Gora (Ocean Township) p. #3 (Sr) Fernando Perez (TR East)  4:12
QF: #2 (Sr) Kyle Gora (Ocean Township) d. #7 (Jr) Domingo Perez (Asbury Park)  3-2




2/22: Region Prelim Results

#7 (Jr) Jordan Eugenis (Ocean Township) d. #10 (So) Tray Watkins (Pt Beach)  6-4
#7 (Jr) Dan Kinsella (Wall) d. #10 (So) Andrew MacNeille (Ocean Township)  8-1
#4 (Sr) Andrew LaMura (RBC) tf. #13 (Jr) Jacob Bell (Ocean Township)  17-1
#9 (Jr) Anthony Dzugan (Brick Twp) d. #8 (Sr) Sam Sottile (Ocean Township)  7-6

Eugenis Advances To Region Quarterfinals




2/18: Ocean Wins District 22 Championship

Medal Winners

1st Place
106: (So) Max Rallo
120: (Fr) Zach Hertling
138: (So) Orion Rovegno
145: (Sr) Withler Marcelin
220: (Sr) Colton Bigelow
Hwt: (Sr) Kyle Gora

3rd Place
113: (Jr) Jordan Eugenis
126: (So) Andrew MacNeille
170: (Jr) Chris Pappayliou
182: (Jr) Jacob Bell
195: (Sr) Sam Sottile

3rd Place finishers will wrestle win Wednesday Night's opening round of the Region 6 Tournament.  Champions wrestle on Friday night in the quarterfinals.




2/12 Group 3 Finals:  South Plainfield  30  -  Ocean Township  27
182: Jacob Bell (OT) d. Mike Molinaro  8-2
195: Sam Bermudez (SP) d. Sam Sottile  3-2
220: Colton Bigelow (OT) d. Tory Russell  8-2
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Tyler Calderone  1:51
106: Max Rallo (OT) d. Ryan Walsh  9-2
113: Ray Jazikoff (SP) d. Jordan Eugenis  7-3
120: Troy Heilmann (SP) d. Zach Hertling  4-2
126: Anthony Ashnault (SP) tf. Andrew MacNeille  16-1
132: Scott DelVecchio (SP) p. Jason DaCruz  :57
138: Tyler Hunt (SP) d. Orion Rovegno  6-2
145: Corey Stasenko (SP) md. Nick Pappayliou  13-4
152: Dylan Painton (SP) d. Wither Marcelin  2-1
160: Mike Andre (OT) by forfeit
170: Chris Pappayliou (OT) by forfeit

2/12 Group 3 Semis: Ocean Township  48  -  Paramus  15
170: Mustafa Aslami (P) p. Chris Pappayliou  1:34
182: Jacob Bell (OT) d. Matt Tozzi  6-3
195: Sam Sottile (OT) d. Liridon Maloku  4-2
220: Colton Bigelow (OT) p. Mike Aydin  2:12
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Jose Nobleza  2:28
106: Joe Trovato (P) d. Max Rallo  4-0
113: Jordan Eugenis (OT) d. Eric Giannantonio  4-2
120: Andrew MacNeille (OT) p. Justin Cochran  1:31
126: Zach Hertling (OT) p. Alec McRea  1:03
132: Jason DaCruz (OT) p. Laith Abwini 2:42
138: Orion Rovegno (OT) d. Joe Rizzitello  4-2
145: Nick Pappayliou (OT) d. David Arrighi  4-2
152: Withler Marcelin (OT) vs. Brandon Lopresti  6-4 (OT)
160: Nick Bucci (P) p. Tommy Lyster  3:40




2/10 CJG3 Finals: Ocean Township  39  -  Brick Twp  9
113: Jordan Eugenis (OT) d. Kyle Wojtaszek  3-1
120: Zach Hertling (OT) p. Dean Sherry  1:36
126: William Scott (BT) d. Andrew MacNeille  10-6
132: Jason DaCruz (OT) d. Brian Matthews  3-2
138: Orion Rovegno (OT) d. Joe Paton  4-2 (OT)
145: Withler Marcelin (OT) d. Steve Cimmino  3-2  (OT)
152: Nick Pappayliou (OT) tf. Mark Bixenman  15-0
160: Mike Andre (OT) d. Ray Fattaruso  1-0
170: Dan Wojtaszek (BT) d. Chris Pappayliou  7-1
182: Dan Watson (BT) d. Jacob Bell  6-0
195: Sam Sottile (OT) d. Anthony Dzugan  5-1
220: Colton Bigelow (OT) md. Dave Wallis  15-1
Hwt: Kyle Gora (OT) d. Mike Nasen  6-0
106: Max Rallo (OT) d. Connor Mulligan  9-2




2/8 CJG3 Semis: Ocean Township 63  -  Jackson Liberty 10
120: Andrew MacNeille (OT) p. Bryan Ospina  1:46
126: Zach Hertling (OT) p. Dominick Regina  1:46
132: Jason DaCruz (OT) d. Jon Scialabba  5-2
138: Orion Rovegno (OT) d. Brandon Kosheff  8-2
145: Nick Pappayliou (OT) p. James Tirado  1:54
152: Withler Marcelin (OT) d. TJ Liquori  6-5
160: Danny Loizos (OT) by forfeit
170: Nick Zak (JL) md. Mike Andre  14-0
182: Jacob Bell (OT) p. Justin Goodman  :41
195: Sam Sottile (OT) p. James Loiacono  :41
220: Colton Bigelow (OT) p. Mike McKenzie  2:24
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Dion Marsh  1:19
106: Mike Russo (JL) p. Max Rallo  4:07
113: Jordan Eugenis (OT) p. Nick McConnell  2:41




2/1: Ocean Township 60  -  Matawan 6
120: Andrew MacNeille (OT) d. Hakan Yuksel  9-3
126: Zach Hertling (OT) p. William Rodriguez  1:48
132: Jason DaCruz (OT) p. Steve Varsanyi  2:50
138: Jamel Sojourner (OT) d. Tim Leo  11-8
145: Nick Pappayliou (OT) p. Deshaun Allan  5:10
152: Chris Hartigan (M) d. Danny Loizos  9-5
160: Withler Marcelin (OT) p. Ryan Berg  2:33
170: Chris Pappayliou (OT) d. Matt Jamandron  7-1
182: Glenn Cross (M) d. Jacob Bell  7-4
195: Sam Sottile (OT) p. Dave Lieboqitz  2:55
220: Colton Bigelow (OT) md. Francis Palumbo  13-5
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Matt Morenz  2:47
106: Max Rallo (OT) p. Mike Sansone  :24
113: Jordan Eugenis (OT) p. Tim Birch  :18

1/31: Ocean Township 55  -  Colts Neck 9
Ocean Wins B-North Title
145: Nick Pappayliou (OT) p. Connor McDonnell  1:04
152: Withler Marcelin (OT) tf. William Hoffbauer  18-2
160: Mike Andree (OT) d. Javier Teles  2-1
170: Chris Pappayliou (OT) by forfeit
182: Jacob Bell (OT) by forfeit
195: Sam Sottile (OT) d. Frank Lefkowitz  1-0
220: Colton Bigelow (OT) by forfeit
Hwt: Brandon Russo (CN) d. Kyle Gora  3-2
106: Max Rallo (OT) d. Nick Ottoviano  17-11
113: Jordan Eugenis (OT) d. Pete Ottoviano  10-6
120: Zach Hertling (OT) tf. Ryan Carl  15-0
126: Jason DaCruz (OT) by forfeit
132: Jamel Sojourner (OT) d. Zach Hasan  9-2
138: Nico Zampelle (CN) p. Niko Eugenis  3:17




1/28 SCT Semis: Howell  26  -  Ocean Township  25
106: Jimmy Slendorn (H) d. Max Rallo  8-6
113: Jordan Eugenis (OT) d. Anthony Piazza  8-3
120: Andrew MacNeille (OT) d. Jack Rada  5-4
126: Zach Hertling (OT) d. Ben Esposito  5-1
132: Matt Lindemann (H) d. Jason DaCruz  7-2
138: Cole Cameron (H) md. Orion Rovegno  14-0
145: Withler Marcelin (OT) d. Ashanti Maurice  7-6
152: Nick Pappayliou (OT) d. Joey Schultz  3-1
160: Cody Kirk (H) p. Mike Andre  5:21
170: Zach Bohm (H) d. Chris Pappayliou  6-3
182: Nathan Litowsky (H) d. Jacob Bell  11-4
195: Matt Sulkowski (H) md. Sam Sottile  10-1
220: Colton Bigelow (OT) md. George McCoy  14-4
Hwt: Kyle Gora (OT) by forfeit




1/26 SCT Quarters: Ocean Township 34  -  Raritan 24
182: Jacob Bell (OT) d. Connor Sheehan  5-0
195: Vic Ianello (R) d. Sam Sottile  3-2 (2OT)
220: Colton Bigelow (OT) d. Nick Rice  9-2
Hwt: Kyle Gora (OT) p.. Pat Toal  2:44
106: Dylan Seidenberg (R) d. Max Rallo  6-4
113: Matt Lindo (R) d. Jordan Eugenis  7-3
120: Zach Hertling (OT) p. Anthony Scarcella  3:25
126: Jason DaCruz (OT) by injury default over Vin Masi
132: Nick Liguori (R) p. Jamel Sojourner  1:41
138: Devin Holmes (R) p. Niko Eugenis  1:46
145: Nick Pappayliou (OT) d. Tyler Sookdeo  4-0
152: Withler Marcelin (OT) md. Kyle Lynch  21-7
160: Steve Corona (R) d. Mike Andre  4-2
170: Chris Pappayliou (OT) d. Dustin Holmes  4-1

1/26 SCT PreQuarters: Ocean Township 62  -  Freehold Boro 6
170: Chris Pappayliou (OT) p. Ryan Murphy  1:48
182: Jacob Bell (OT) tf. Andrew Mikosh  16-0
195: Sam Sottile (OT) by forfeit
220: Colton Bigelow (OT) by forfeit
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Joe Panzarino  4:34
106: Max Rallo (OT) tf. Colin Monahan  15-0
113: Jordan Eugenis (OT) d. Jared Blum  6-0
120: Andrew MacNeille (OT) p. Nick Badamo  3:22
126: Zach Hertling (OT) p. Cesar Lopez  3:55
132: Jamel Sojourner (OT) d. Mike Triozzi  10-3
138: Thomas Nulty (FB) p. Niko Eugenis  1:45
145: Nick Pappayliou (OT) d. Zach Mostowsky  9-2
152: Dan Loizos (OT) md. Patrick Martinez  8-0
160: Tommy Lyster (OT) d. Schulyer Weiss  3-2




2012 All-Star Invitational
220: Colton Bigelow (Ocean Township) d. Mauro Correnti (Holy Cross) 9-7

1/21: Ocean Township 54  -  Freehold Twp 9
138: Orion Rovegno (OT) p. Scott Kennedy  2:30
145: Nick Pappayliou (OT) p. Rocco Hernandez  :31
152: Nick Conti (FT) d. Danny Loizos  3-1
160: Mike Andre (OT) p. Mike Beltrami  2:52
170: John Baumann (FT) d. Chris Pappayliou  6-4
182: Jacob Bell (OT) won by forfeit
195: Sam Sottile (OT) p. Manny Flores  5:53
220: Colton Bigelow (OT) d. Gary Figueroa  4-0
Hwt: Kyle Gora (OT) d. Eric Kakauridze  1-0
106: Rallo (OT) won by forfeit
113: Jordan Eugenis (OT) d. Nick DePierro  2-1 (OT)
120: Andrew MacNeille (OT) d. Frank Priolo  9-3
126: Zach Hertling (OT) p. Chris Miscia  3:18
132: Nick Brunetti (FT) d. Jamel Sojourner  13-11

1/21: Ocean Township 28  -  Howell 24
132: Matt Lindemann (H) tf. Jason DaCruz  17-2
138: Cole Cameron (H) md. Orion Rovegno  17-6
145: Withler Marcelin (OT) d. Ashanti Maurice  9-7
152: Nick Pappayliou (OT) d. Joey Schultz  3-1
160: Zach Bohm (H) p. Mike Andre  3:41
170: Cody Kirk (H) d. Chris Pappayliou  3-2
182: Jacob Bell (OT) d. Nathan Litowsky  5-3
195: Matt Sulkowski (H) d. Sam Sottile  2-1
220: Colton Bigelow (OT) md. George McCoy  8-0
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Vincent Martino  5:13
106: Jimmy Slendorn (H) d. Max Rallo  6-2
113: Jordan Eugenis (OT) d. Anthony Piazza  2-1
120: Andrew MacNeille (OT) d. Jack Rada  5-3 (OT)
126: Zach Hertling (OT) d. Ben Esposito  5-0




1/18: Ocean Township 54  -  Middeltown South 15
145: Nick Pappayliou (OT) d. Andrew Blasco  7-2
152: Nick Herring (MS) p. Danny Loizos  2:59
160: Mike Andre (OT) tf. Kevin Fisher
170: Chris Pappayliou (OT) p. Connor Spreen  2:30
182: Jacob Bell (OT) d. Mo Jrad  3-1 OT
195: Sam Sottile (OT) p. Jon Low  3:29
220: Colton Bigelow (OT) p. Sam Fowler  1:05
Hwt: Kyle Gora (OT) md. Trevor Finn  9-1
106: Dom Franciosi (MS) d. Max Rallo  14-9
113: Jordan Eugenis (OT) p. Carmine Agostino  4:32
120: Andrew MacNeille (OT) d. Garrett Rumsby  6-0
126: Zach Hertling (OT) p. Jon Cook  1:01
132: Tom Koehler (MS) p. Jamel Sojourner  2:45
138: Orion Rovegno (OT) by forfeit




1/14: Ocean Township 48  -  Roxbury 24
120: Kevin Hernandez (R) d. Andrew MacNeille  9-6
126: Zach Hertling (OT) p. Jake Legotte  3:55
132: Jason DaCriuz (OT) d. Thomas Manca  10-7
138: Jon Patane (R) p. Orion Rovegno  3:18
145: Tim Garripoli (R) md. Nick Pappayliou 10-2
152: Dillon Artigliere (R) tf. Danny Loizos  15-0
160: Withler Marcelin (OT) p. James Monaghan  :33
170: Chris Pappayliou (OT) p. Pete Sutton  5:16
182: Jacob Bell (OT) p. Chris Tygar  2:35
195: Sam Sottile (OT) by forfeit
220: Colton Bigelow (OT) p. Ryan O'Connor  1:07
Hwt: Kyle Gora (OT) by ff
106: Max Rallo (OT) d. Devon LaFranco  6-5
113: Stephen Caserta (R) p. Costa Poniros 1:00

1/14: Ocean Township 50  -  Wayne Valley 12

113: Jordan Eugenis (OT) d. Mike Spadola  6-2
120: Andrew MacNeille (OT) p. Dave Petretta  1:43
126: Zach Hertling (OT) p. Sam tarkey  :43
132: Jason DaCruz (OT) d. Tarik Jerai  4-3
138: Orion Rovegno (OT) d. Vin Rigoglioso  10-4
145: Nick Pappayliou (OT) p. Zack Tareky  1:24
152: Withler Marcelin (OT) tf. Anthony Duncan  15-0
160: Mike Andre (OT) d. Brandon Ross  6-4
170: Chris Pappayliou (OT) by ff
182: Nick Dellaferra (WV) d. Jacob Bell  8-2
195: Anthony Landberg (WV) d. Sam Sottile  5-4
220: Colton Bigelow (OT) d. Alex Trani  3-2
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Pat Wagner  1:55

106: Tyler Hrycak (WV) p. Costa Poniros  3:47

1/14: Ocean Township 57  -  Montville 15
106: Max Rallo (OT) p. Anthony Fano  4:06
113: Nick Lizza (M) d. Jordan Eugenis  2-1
120: Andrew MacNeille (OT) p. Corey Forlenza  5:57
126: Zach Hertling (OT) by ff
132: Jason DaCruz (OT) d. Adam Fano  6-4
138: Orion Rovegno (OT) md. Jordan Marks  11-2
145: Nick Pappayliou (OT) by forfeit
152: Withler Marcelin (OT) tf. Yaroslav Tashak 16-1
160: Parker Meytrott (M) p. Tommy Lyster  4:42
170: Chris Pappayliou (OT) p. Isaac Chang  2:36
182: Marc Dalia (M) by forfeit
195: Sam Sottile (OT) d. Ronny Cobilich  5-0
220: Colton Bigelow (OT) p. Laurence Bueno 1:16
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Ethan Fox :56



1/11: Ocean Township 44  -  Long Branch 9
182: Jacob Bell (OT) d. Khalid Mahumman  4-3 (2OT)
195: Sam Sottile (OT) d. Vin Roselli  5-1
220: Colton Bigelow (OT) p. Shareef Brown  4:38
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Gianni Augustin  3:02
106: Max Rallo (OT) p. Jason Hernandez  3:32
113: Jordan Eugenis (OT) d. David Carmona  5-3
120: Andrew MacNeille (OT) md. Romulo Garcia  12-3
126: Zach Hertling (OT) md. Nick Menkin  14-6
132: Luke Balina (LB) d. Jason DaCruz  7-2
138: Nick George (LB) d. Orion Rovegno  9-2
145: Nick Pappyliou (OT) d. Gavin Pejakovich  5-2
152: Jake George (LB) d. Withler Marcelin  3-2 (UTB)
160: Mike Andre (OT) d. Arturo Rios  13-8
171: Nick Pappylioiu (OT) d. Alberto Plaza  2-1 (2OT)




1/07: Ocean Township 69  -  Freehold Boro 6
106: Max Rallo (OT) tf. Colin Monahan  16-0
113: Jordan Eugenis (OT) d. Jared Blum  7-0
120: Andrew MacNeille (OT) tf. Nick Badamo  15-0
126: Zach Hertling (OT) p. Cesar Lopez  5:34
132: Thomas Nulty (FB) p. Jamel Sojourner  1:00
138: Orion Rovegno (OT) p. Patrick Martinez  :30
145: Nick Pappayliou (OT) p. Zach Mostowsky  1:42
152: Danny Loizos (OT) p. William Zembricki  1:36
160: Mike Andre (OT) d. Schulyer Weiss  5-2
170: Chris Pappayliou (OT) tf. Andrew Mikosh  18-1
182: Jacob Bell (OT) p. Conner Peppard  1:39
195: James Lawhon (OT) by ff
220: Colton Bigelow (OT) p. Dominic Ciarricco  :45
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Joe Panzarino  1:22


1/07: Ocean Township 66  -  Monmouth Regional 6
Hwt: Kyle Gora (OT) by ff
106: Max Rallo (OT) p. Joey Panchak  2:47
113: Jordan Eugenis (OT) p. Juan Torres  1:14
120: Andrew MacNeille (OT) d. Julio Hernandez  13-6
126: Zach Hertling (OT) p. Domincik Cardella  3:04
132: Jamel Sojourner (OT) d. Darren Esposito  6-3
138: Orion Rovegno (OT) p. Mike Montefinese  1:02
145: Nick Pappayliou (OT) p. Ali Javaid  2:44
152: Danny Loizos (OT) p. Dan Armenti  1:07
160: Keone Osby (MR) d. Tommy Lyster  3-1
170: Mike Andre (OT) p. Shannen McCue  4:42
182: Imber (MR) d. Jacob Bell  2-0
195: James Lawhon (OT) p. Jalen Ramsey  :30
220: Colton Bigelow (OT) p. Anthony Baklouk  1:02


1/07: Ocean Township 55  -  RBC 9
220: Colton Bigelow (OT) by ff
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Joe Coscarelli  3:16
106: Costa Poniros (OT) p. John Puchalski  :25
113: Jordan Eugenis (OT) p. Pat Walsh  1:02
120: Andrew MacNeille (OT) p. Zach Hazely  1:25
126: Zach Hertling (OT) p. Thomas Meer  2:43
132: Jamel Sojourner (OT) by ff
138: Orion Rovegno (OT) by ff
145: Nick Pappayliou (OT) by ff
152: Dan States (RBC) d. Withler Marcelin  9-7
160: Paul Alwell (RBC) d. Mike Andre  4-3
170: Chris Pappayliou (OT) d. Shawn McCord  7-2
182: Andrew LaMura (RBC) d. Jacob Bell  9-7
195: Sam Sottile (OT) d. Anthony Dorsi  5-2




1/04: Ocean Township 50  -  Neptune 15
170: Dae'Sean Brown (N) d. Chris Pappayliou 8-5
182: Jacob Bell (OT) won by forfeit
195: James Lawhon (OT) p. Keysan Johnson :47
220: Colton Bigelow (OT) p. John Seidle 4:59
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Don Areus 1:37
106: Nasiyr Brown (N) d. Max Rallo 6-5
113: Jordan Eugenis (OT) d. Isaiah Haymon 4-0
120: Zach Hertling (OT) tf. Eliezer Santiago 18-3 4:11
126: Karl Waldron (N) p. Andrew MacNeielle 5:43
132: Jason DaCruz (OT) d. Tareeq Hamilton 11-10
138: Jose Caraballo (N) d. Jamel Sojourner 2-1
145: Withler Marcelin (OT) d. Sekou Harris 6-1
152: Nick Pappayliou (OT) p. Justin Patterson 5:57
160: Mike Andre (OT) won by forfeit




12/30: Ocean Township 50  -  Manalapan 15
106: Max Rallo (OT) p. John Smith :51
113: Jordan Eugenis (OT) d. Joe Santomarco 9-2
120: Zach Hertling (OT) tf. Grant Paplin 16-0
126: Jason DaCruz (OT) d. Nick Macchio 8-6
132: Mike Aronson (M) p. Jamel Sojourner 1:28
138: Orion Rovegno (OT) p. Ed Chandler 4:49
145: Nick Pappayliou (OT) p. Brian Uckar :24
152: Danny Loizos (OT) d. Chris Obermeyer 3-1
160: Mike Andre (OT) p. Steven Chandler 1:39
170: Chris Pappayliou (OT) p. Ben Aquilina 5:37
182: Geoff Kelman (M) d. Jacob Bell 4-1
195: Jason Cocklin (M) d. James Lawhon 7-1
220: Colton Bigelow (OT) p. Alan Samoylovich 3:32
Hwt: John Appice (M) d. Kyle Gora 5-4


12/30: Ocean Township 41  -  CBA 20
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Kirby Gardner 3:28
106: Max Rallo (OT) d. Conor Cunningham 2-0
113: Erik Beshada (CBA) d. Jordan Eugenis 3-2
120: Andrew MacNeille (OT) p. Nick Koutzen 3:33
126: Christian Casselli (CBA) tf. Jamel Soujourner 16-1
132: Jason DaCruz (OT) md. Tyler Mabry 10-0
138: Orion Rovegno (OT) d. Kevin Hayes 8-5
145: Mike Matlaga (CBA) d. Nick Pappayliou 2-1
152: Withler Marcelin (OT) md. Richard Long 12-1
160: Vin Favia (CBA) md. Mike Andre 10-1
170: Chris Pappayliou (OT) d. Mike Hoegler 3-2 (OT)
182: Jacob Bell (OT) by forfeit
195: Hayden Hrymack (CBA) p. James Lawhon :40
220: Colton Bigelow (OT) by forfeit


12/30: Ocean Township 62  -  TR North 6
220: Colton Bigelow (OT) by forfeit
Hwt: Kyle Gora (OT) p. Adam Kakar :45
106: Max Rallo (OT) md. Walter Orellana 13-0
113: Jordan Eugenis (OT) p. Matt Ruddy :50
120: Andrew MacNeille (OT) p. Ryan Davis 2:41
126: Jason DaCruz (OT) p. Brian Kretschmar  :37
132: Jamel Sojourner (OT) d. Nick Tardibuono 8-3
138: Orion Rovegno (OT) p. Demetrius Fitzpatrick 1:27
145: Nick Pappayliou (OT) p. Dylan DaSilva 4:00
152: Withler Marcelin (OT) d. Dan DaSilva 9-7
160: Kyle Lake (TRN) p. Danny Loizos 1:30
170: Chris Pappayliou (OT) p. Frank Gilfone 1:35
182: Jacob Bell (OT) md. Nicholas Tobia 13-0
195: James Lawhon (OT) d. Dave Mitchell 7-3




12/28: Mustang Classic Medal Winners

1st Place
220: Colton Bigelow
Hwt: Kyle Gora

5th Place
106: Max Rallo
113: Jordan Eugenis
132: Jamel Sojourner
170: Chris Pappayliou



12/21: Ocean Township 64  -  Marlboro 9
132: Tyler Kugler (M) p. Jamel Sojourner  1:38
138: Niko Eugenis (OT) md. Sean McGrath  17-8
145: Nick Papayliou (OT) p. Daveon Douglin  :39
152: Danny Loizos (OT) p. Zac Macagnone  3:37
160: Mike Andre (OT) d. Dan Hwang  11-5
170: Chris Pappyliou (OT) p. Ahmed Mostafa  1:39
182: Jacob Bell (OT) p. Gabriel Spector  2:50
195: Sam Sottile (OT) p. Rob Kelly  1:54
220: Colton Bigelow (OT) p. Alex Shtindler  2:12
Hwt: Kyle Gora (OT) by forfeit
106: Max Rallo (OT) p. Rob Gluck  1:30
113: Jordan Eugenis (OT) p. Jared Kempner  2:57
120: Daniel Saraiva (M) d. Andrew MacNeille  5-3
126: Jason DaCruz (OT) d. Peter Powell  14-8



12/17: Spartans Win Neptune Classic Championship

Medal Winners

1st Place

120: Zach Hertling
126: Jason DaCruz
220: Colton Bigelow
Hwt: Kyle Gora

2nd Place
106: Max Rallo
145:
Nick Papayliou

3rd Place
195: Sam Sottile

5th Place
113: Jordan Eugenis
170: Chris Pappayliou
182: Jacob Bell



2011 Neptune Classic Champions


2011-2012 Season Preview

Head Coach:
Cippy Apicelli (1st Season)
Assistants:
Doug Parise, Jeff Siciliano

2011 Final Record: 20-4
#6 in Shore Conference
2nd Place District 22
State Sectional Finalists
B-North Champions
3rd Place Neptune Classic


2011-2012 Lineup
Wt
 Wrestler
Record
Notes
106
 (So) Max Rallo
15-15

106
 (Fr) Costa Poniros


113
 (Jr) Jordan Eugenis
18-14

120/126
 (Fr) Zach Hertling


120/126
 (So) Andrew MacNeille
1-7

120/126
 (Jr) Brian Lane
0-2

126
 (Sr) Jason DaCruz
18-5
D22 Champ
126/132
 (Sr) Jamel Sojourner


132/138
 (Sr) Nike Eugenis
0-2

138
 (Sr) Brandon Cutler


138
 (So) Orion Rovegno


145/152
 (Sr) Wither Marcelin
25-13
2nd D22, 2nd R6
145/152
 (Jr) Nick Pappayliou
13-4

152/160
 (Jr) Tommy Lyster


152/160
 (So) Danny Loizos
0-1

160/170
 (Sr) Mike Andre
9-13

170
 (Jr) Chris Pappayliou


182
 (Jr) Jacob Bell
7-9

195
 (Sr) Sam Sottile
16-13
in 2010
195
 (So) James Lawhon
0-1

220
 (Sr) Colton Bigelow
18-2
D22 champ / 3rd R6
Hwt
 (Sr) Kyle Gora
17-12
3rd D22 / 3rd R6
               
                                      
             
                                         

Graduated in 2011
Wt   Wrestler  Record 
Notes
125
 Alessio Mastandrea
9-11

130
 Seth Rubel
30-6
83 wins / 2x D22 lacer
140
 PJ Parrino
37-6
99 wins / 3x D22 placer / 1st R6 / 6th NJ
145
 Brandon Shenan
27-6
69 wins / 3x D22 placer
145
 Matt DeSantis
6-10

152
 Andres Rivero
15-11

152
 Alex Koutsoutis
8-8

189
 Tyler Lyster
35-6
77 wins / 2x D22 placer / 3rd R6
Hwt
 Chris Steward
6-5
,
        
                                              
            
                                                    


In addition to losing 173 wins to graduation, long time head Coach Ken Hoff stepped down as head coach in the off-season to take over at the Middle School.  Even with the coaching change and the loss of some standout seniors, Ocean enters 2012 with expectations.

Down low, District champion Jason DaCruz returns and is joined by fellow starters Max Rallo and Jordan Eugenis who will remain at the 1 and 2 lineup spots for the Spartans.  Highly touted freshman Zach Hertling is penciled in at 120 giving Ocean a very tough stretch from 106-126.

If there are any question marks going into the season for Ocean it is what will they get out of the middleweights.  Region 6 runner-up Withler Marcelin is the anchor here in a group that is otherwise light on name recognition, but not on talent.  Junior Nick Pappayliou managed to go 13-4 seeing spot duty behind Marcelin and the graduated Seth Rubel and PJ Parrino.  There are also high expectations for junior Tommy Lyster and sophomore Danny Loizos.

Up top, Ocean closes with a great senior trio made up of Colton Bigelow (220) and Kyle Gora (Hwt), who both made it to Boardwalk Hall last season, and with the return of Sam Sottile (195) who won 16 bouts as a sophomore and missed almost all of 2011 with an injury.

Ocean is one of the teams that actually benefited from the weight changes with the addition of an extra upper weight to go along with the removal of a middleweight.  They might be a hair behind the big dogs of A-South, but if this team stays healthy the potential is here to hang with just about anyone.

Wrestler To Watch - (Sr) Colton Bigelow
Bigelow got a tough draw in the opening elimination round of the State Tournament last season, dropping an OT decision to Absegami's Kevin Stadtmueller who went on to place 6th in the weight. A different draw and he may have found his way to the podium.  With only one placewinner returning in his weight class this season, Bigelow will not only be a favorite to contend for a medal, but he has to be involved in the discussion for a spot at the very top of the podium as well.